Vademecum 40+. Jak schudnąć po czterdziestce, dieta zgodna z wiekiem

Zielona herbata i żelazo – fatalne połączenie?

Zielona herbata i żelazo - fatalne połączenie?

Zielona herbata i żelazo - fatalne połączenie?
Zmniejsza ryzyko nowotworów: płuc, piersi, skóry, żołądka, jelita grubego, trzustki

Kiedy nie pić zielonej herbaty?

Zielona herbata polecana jest ze względu na silne działanie przeciwutleniające i jak najbardziej powinniśmy ją pić. Jednak nie bez znaczenia jest to, w jakim momencie dnia to zrobimy. Badania wskazują bowiem, że picie zielonej herbaty razem z posiłkiem bogatym w żelazo lub suplementem tego pierwiastka może zmniejszyć korzyści, jakich oczekujemy od tego naparu. Produkty bogate w żelazo to przede wszystkim czerwone mięso i warzywa liściaste, takie jak szpinak i kapusta.

Działanie składników zielonej herbaty

Okazuje się, że galusan epigallokatechiny EGCG znajdujący się w zielonej herbacie silnie hamuje enzym mieloperoksydazy prozapalnej, który wydalany jest przez białe krwinki w czasie stanu zapalnego. Dezaktywacja mieloperoksydazy przez EGCG może prowadzić do złagodzenia wielu chorób i dolegliwości takich jak nieswoiste zapalenie jelit. Niestety jednak, w momencie gdy EGCG i żelazo lub bogaty w ten składnik mineralny posiłek są spożywane jednocześnie, galusan traci zdolność do hamowania enzymu. Zielona herbata traci wtedy jednocześnie swój potencjał jako przeciwutleniacz.

Masz anemię? Uważaj co i kiedy pijesz!

Zmniejszenie właściwości przeciwutleniających zielonej herbaty w obecności żelaza to nie wszystko. Jednocześnie ograniczona zostaje też dostępność tego pierwiastka. Jest to szczególnie istotne u osób, które cierpią na niedokrwistość, tutaj każda ilość żelaza jest na wagę złota, nie można sobie pozwolić na zmniejszanie jego dostępności.

Nie liczy się więc jedynie to, co jemy i pijemy, ale też kiedy to robimy. Odczekajmy z wypiciem herbaty 1,5 - 2 godziny od posiłku bogatego w żelazo, nie popijajmy też nią suplementów żelaza - wtedy będziemy mogli w pełni wykorzystać i jedno i drugie.

Źródło: Zielona herbata i żelazo - fatalne połączenie? - Ciekawostki - Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *