Vademecum 40+. Jak schudnąć po czterdziestce, dieta zgodna z wiekiem, zdrowie

Selen Sel-BRCA1- profilaktyczne kropelki na raka

Selen Sel-BRCA1- profilaktyczne kropelki na raka

Tym razem trochę nie do końca  zgodnie z  główną ideą portalu - aczkolwiek  temat poważny i wart przemyślenia oraz zastosowania - bo czasami przy minimalnym wysiłku można zrobić bardzo dużo.

Selen jest jednym z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania naszego organizmu. Musi być dostarczony z pożywieniem, ale zawartość w żywnościowych produktach tego pierwiastka jest uzależniona od jego ilości w glebie. Niestety, Polska należy do krajów ubogich w selen. A to sprawia, że większość z nas ma niskie stężenie selenu w surowicy krwi.

Unikalny suplement diety, który ma zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwór to wynalazek szczecińskich naukowców.

- Jesteśmy podekscytowani. Nie spodziewaliśmy się takich wyników - mówił nam prof. Jan Lubiński, światowej sławy genetyk ze Szczecina jeszcze przed wprowadzeniem kropli na rynek. - Z badań wynika, że u każdego człowieka w Polsce dobrze jest zastosować selen jako suplement diety, by zmniejszyć nawet o 20 razy ryzyko nowotworu.

Wyjątkiem jest tylko część kobiet z grupy podwyższonego ryzyka raka piersi czy jajnika. Poza nimi, profesor zaleca dwie krople roztworu z selenem dziennie każdemu, kto chce zwiększyć swoje szanse.

 

Selen Sel-BRCA1- profilaktyczne kropelki na raka
Selen Sel-BRCA1- profilaktyczne kropelki na raka

- Zgodnie z doniesieniami prof. Lubińskiego, wpływ na zmniejszone ryzyko nowotworu mają mieć stężenia selenu we krwi w określonym przedziale wartości - ani zbyt wysokie ani zbyt niskie - zauważa prof. nadzw. Lucjusz Jakubowski, konsultant krajowy w dziedzinie genetyki klinicznej. - A zatem przekroczenie w organizmie tego zakresu wartości nie daje już tego efektu lub może dawać efekt wręcz odwrotny.

Problemem jest zatem ocena indywidualnego zapotrzebowania na selen każdego z nas, zależnego od dziesiątków różnych czynników środowiskowych. Podając selen w postaci jakiegoś preparatu należałoby zatem bardzo precyzyjnie dobierać dawkę i stale ją kontrolować w zależności od stanu naszego stanu zdrowia, diety, wpływu środowiska itp. a to jest kosztowne.

Przypomnijmy:

Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Jana Lubińskiego w klinice genetyki szpitala na szczecińskich Pomorzanach przez 12 lat prowadził żmudne badania i testy kliniczne. Ich efekt pojawi się jakiś czas temu. Jest nim preparat o nazwie Sel-BRCA1, suplement z selenem opatentowany w 1999 roku.

- Wiedza, do której doszliśmy jest kompletnie nowa na świecie - dodaje prof. Lubiński. - Nikt wcześniej nie doszedł do takich wniosków. Zanim powstanie standard w zaleceniach diety antyrakowej, minie na pewno wiele lat. Logika nakazuje jednak, by przyjrzeć się temu i tę wiedzę wykorzystać. Będę szczęśliwy, kiedy za jakiś czas okaże się to skuteczne a ludzie będą chorować na nowotwory rzadziej. W tej chwili istnieją bardzo mocne przesłanki, że tak będzie.

Poziom selenu u każdej osoby jest inny. By wiedzieć, jak go uregulować trzeba byłoby przeprowadzić badanie poziomu tego pierwiastka w organizmie. Okazuje się jednak, że i tak jego poziom u Polaków jest zbyt niski. O połowę mniejszy niż np. u mieszkańców USA.

Zdaniem szczecińskich naukowców poziom selenu można regulować także za pomocą produktów spożywczych, jest go sporo np. w borowikach. Jednak inna wartość selenu jest w suszonym grzybie inna w marynowanym, a także jest różna w poszczególnych seriach produkcyjnych, dlatego produkty specjalnie przebadane i opisane trzeba kupować w specjalnych sklepach z dietą antyrakową.

Sel-BRCA1
Buteleczka innowacyjnego suplementu jest dostępna bez recepty.  Jedna buteleczka wystarczy na pół roku, kosztuje ok 50 zł.

 

Źródło: Szczecin: Kropelki na raka są już w aptece - Szczecin - NaszeMiasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *