Jak schudnąć- przegląd skutecznych ćwiczeń odchudzających, zdrowie

Odchudzanie😀- bieganie- smog- wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie biegacza

Odchudzanie- bieganie- smog- wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie biegacza

Parę lat temu na widok obywateli Chin chodzących na co dzień w maseczkach na twarzy, uśmiechała się nam buzia. Czy oby nie przesadzają  w zbytnim dbaniu o swoje zdrowie,  czy takie maski coś w ogóle im dają? Po paru latach dochodzimy do wniosku nie do końca ich postępowanie było wymysłem. Obecnie temat smogu staje się nam także dość bliski- a co za tym idzie zastanawiamy się jak to jest z tą gimnastyką na "świeżym" powietrzu.

Polski Alarm Smogowy - inicjatywa skupiająca mieszkańców zaniepokojonych stanem powietrza w naszym kraju – informuje, że Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej, takie które każdego roku zabija 45000 osób, czyli kilkanaście razy więcej niż liczba ofiar wypadków drogowych.

smog w miescie

Długotrwała i maksymalna ekspozycja na szkodliwe związki wywołuje skutki o różnym natężeniu. Drobne cząstki stałe (PM2.5) skracają średnie trwanie życia o ponad osiem miesięcy. Coraz większe niepokojenie budzi rakotwórcza substancja jaką jest benzo(a)piren, którego stężenia w kilku obszarach miejskich, zwłaszcza w środkowej i wschodniej Europie, są powyżej progu wyznaczonego w celu ochrony zdrowia ludzi.

Jego obecność zanotowano zarówno w papierosach, jak i w powietrzu, a jest on rakotwórczy, mutagenny, powoduje wady wrodzone, wpływa negatywnie na rozrodczość czy powoduje niepłodność.

Dla przykładu osoby mieszkające w Katowicach i przebywające codziennie na zewnątrz przez 4 godziny – wdychają benzo(a)pirenu w ciągu roku, w przeliczeniu na papierosy - 1716 sztuk, osoby z Wrocławia 1117 szt., Zakopanego 2795 szt., Olsztyna 706 szt., Torunia 278 szt., a Krakowa 2091 szt.

Bieganie w smogu

 

Dość popularnym ostatnio zjawiskiem jest korzystanie z aplikacji za pomocą których można sprawdzić stan skażenia powietrza. Miasta województw małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego, zaproponowały SmokSmog aplikację zawierającą wszystkie kluczowe dla działania programu informacje - aktualne stężenie zanieczyszczeń, średnią dobową oraz czas aktualizacji dla: pyłu zawieszonego, dwutlenku azotu i tlenku węgla.

Organizmy  wystawiane na duży wysiłek, w których tempo metabolizmu przebiega o wiele szybciej, przyspiesza oddech i wzrasta wentylacja, przyswajają większe dawki niebezpiecznych związków znajdujących się w powietrzu. Należy zatem biegać z dala od centrów miast, w miejscach zalesionych i  najlepiej z ochroną na twarz w tzw. maskach antysmogowych. Maski antysmogowe zapewniają maksymalną wentylację,

maska antysmogowa smoga zanieczyszczenie

.

 

1 thought on “Odchudzanie😀- bieganie- smog- wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie biegacza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *