Odchudzanie- najlepsze sposoby, Vademecum 40+. Jak schudnąć po czterdziestce, dieta zgodna z wiekiem, zdrowie, zgrabna figura

Diety oczyszczające – fakty i mity na temat oczyszczania organizmu z toksyn

Diety oczyszczające - fakty i mity na temat oczyszczania organizmu z toksyn

 

Dieta oczyszczająca, pomimo skutków ubocznych występujących w czasie jej stosowania takich jak zmęczenie, bóle głowy, bezsenność, uczucie zimna, nerwowość cieszy się niesłabnącą popularnością.

Diety oczyszczające polegają na usuwaniu toksyn z organizmu. Wielką popularnością cieszą się głodówki i różne sposoby na walkę z otyłością i problemami z cerą. Czy jednak zawsze to, co wiemy na ich temat, jest prawdą? Po wrzuceniu do Internetu hasła „dieta detox” wyskakują nie tylko gotowe plany żywieniowe takich kuracji, ale również oferty wczasów z zastosowaniem tej właśnie diety.  Możemy wybierać spośród diety oczyszczającej: sokowej, cytrynowej, koktajlowej lub głodówek zalecających picie jedynie wody i wiele wiele innych -ale czy faktycznie zdrowych?

Trzeba przyznać, że efekty stosowania diety w postaci utraty masy ciała, a także oczyszczenia organizmu z toksyn są bardzo kuszące. Jednak jak podaje Brytyjskie Towarzystwo Dietetyczne nadal nie ma przekonujących dowodów na to, że takie diety są pomocne w utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz detoksykacji organizmu. A przy dłuższej głodówce możemy zauważyć, że wcale nie chudniemy. Organizm podczas głodówki przeżywa szok, broni się, spowalniając metabolizm i chroniąc zgromadzone zapasy. Organizm w ten sposób zapobiega zaburzeniom, które mogłyby powstać w wyniku przyjęcia niedostatecznej liczby kalorii. Z tego też względu osoby, które wielokrotnie przeprowadzały u siebie głodówki, zauważają, że bardzo trudno jest im zrzucić nadmiar kilogramów. Za każdym razem, gdy drastycznie zmniejszają liczbę kalorii, organizm w samoobronie natychmiast spowalnia metabolizm.

dieta oczyszczajaca
congerdesign / Pixabay

Dieta oczyszczająca - czy zawiera ziarno prawdy?

Czy jednak za pomocą żywienia nie da się wyeliminować toksyn z naszego organizmu?

Jak podają badacze: kolendra, kwas jabłkowy (obecny m.in. w winogronach i winie), kwas cytrynowy (obecny w cytrusach), kwas bursztynowy (zawarty w jabłkach, jagodach), pektyny owoców cytrusowych, selen, olestra, a także Chlorella czy Nori mają naturalne właściwości eliminowania z organizmu metali ciężkich.

Badania przeprowadzone wśród ludzi wykazały, że pektyny zawarte w owocach cytrusowych skutecznie zmniejszają stężenie ołowiu w organizmie człowieka, selen natomiast osłabia negatywne działanie rtęci. 

Dodatkowo wykazano, że spożywając odpowiednie ilości żelaza, wapnia i magnezu możemy zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się glinu w organizmie. Coraz bardziej ostatnio popularne algi, jak Chlorella, również mogą okazać się pomocne. Dzięki wiążącym metale białkom, wykazuje działanie detoksykacyjne w odniesieniu do metali ciężkich.

Rekomendowane jest, więc stosowanie zbilansowanej diety, która zapewni podaż makro- i mikroskładników na zalecanym poziomie.  A do tego zioła przyśpieszają oczyszczanie- moczopędnie działa łopian większy, fiołek trójbarwny, skrzyp polny i mniszek lekarski. Pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego wspomaga ostropest plamisty, mniszek lekarski i dziurawiec. Na problemy ze skórą pomoże pokrzywa, fiołek trójbarwny, skrzyp polny i nagietek. Na poprawę pracy żołądka wpływa mięta, melisa, dziurawiec, koperek i kminek.

 

Nie warto sięgać po diety detox, które z uwagi na swoją bardzo niską energetyczność, powodują podniesienie się poziomu kortyzolu, który z kolei może prowadzić do zwiększenia apetytu.

W efekcie, zamiast utraty masy ciała, po zakończeniu diety oczyszczającej pojawi się efekt jo-jo, a w niektórych przypadkach mogą zacząć występować także epizody objadania się.

Warto jednak pamiętać, że włączając do swojego jadłospisu określone produkty możemy wspomóc nasz organizm w „oczyszczaniu”. Nie musimy decydować się na drastyczne diety, wystarczy, że z rozsądkiem wybierzemy z modnych diet to co rzeczywiście może być dla nas korzystne.

Piśmiennictwo:

  1. Klein A.V., Kiat H.: Detox diets for toxin elimination and weight management a critical review of evidence. Journal of Human Nutrition and Dietetics, 2014, doi: 10.1111/jhn.12286

1 thought on “Diety oczyszczające – fakty i mity na temat oczyszczania organizmu z toksyn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *